Süzme Bal

Balı süzmek için ideal sıcaklık 25-30 derecedir. Sıcaklık süzme aşamasının kolaylığı için sağlanması gereken en önemli şartlardan biridir. Petekler üzerindeki sır tabakası bir bıçak yardımıyla kolayca çıkarılır. Sırlarından arınmış bu bal süzme makinesine konarak bal elde edilmeye başlanır.

Bal süzülme işleminden sonra petekler temizlenme aşamasına geçer. Eğer temizlendikten sonra hala kullanılacak durumdaysalar saklanır. Fakat yine de bu peteklerin uzun süreli olarak kullanılmaz.

Bal süzme işleminden sonra bal incecik bir elekten geçirilerek yabancı maddelerden arındırılır. Yine de içinde minik parçalar kalırsa balda bulanmalar görülebilir. Böyle durumlarda bal bekletilir, üzerinde kalan köpük ya da benzeri yabancı madde olması halinde de bunlar alındıktan sonra paketleme işlemine geçilir. Balın doğal özelliğini koruması için ısı ve ışıktan uzak bir ortamda saklarız. Uzun süre ısıya maruz kalan bal kısa zamanda kararabilir. Ya da kimyasal yapısı değişebilir.

Balın saklama koşulları, balın kristalleşmesine de etki etmektedir. 10-15 derecede saklanırsa kristalleşebilir. Balın saklanması için ideal sıcaklık ortalama 18 derecedir. Sürekli ısı değişimi de balın kristalleşmesine neden olabilir. Sürekli buzdolabına konup çıkarılması da balın yapısını da etkilemektedir. Bunun yanında bal saklanırken hava almamasına da dikkat etmelisiniz. Eğer balı peteğiyle birlikte tutarsanız saklama süresi olmayacaktır. Balı oda sıcaklığında tüketmek sağlık açısından daha faydalıdır. Buzdolabında saklanmasına gerek yoktur.